CeBIT 2011: Deutschland, Deutschland über alles

logoTegoroczny CeBIT już za nami. W dniach od 1 do 5 marca 2011 w Hanowerze odbyły się targi poświęcone technologiom i trendom branży IT. Tematem przewodnim targów było modne ostatnio przetwarzanie w chmurze. Pod hasłem “Work and Life with the Cloud” odbyło się wiele wystąpień i na każdym prawie stoisku dało się odczuć cloudowy trend. Organizatorzy odtrąbili już sukces targów, który zapewne był niezbędny do podtrzymania mitycznej opinii wśród specjalistów IT, iż są to targi na których każdy szanujący się “geek” powinien się znaleźć. Na tym jednak koniec propagandy medialnej, oto jak wyglądało to z punktu widzenia jednego z odwiedzających.

no images were found

Organizacji targów nie można nic zarzucić. Niemcy to jednak synonim bardzo dobrze przemyślanych rozwiązań. Dojazd na teren targów kilka kilometrów wcześniej został umożliwiony wszystkimi pasami ruchu na autostradzie – łącznie z tymi po lewej. Jazda lewą stroną niemieckiej autostrady to naprawdę nie lada przeżycie. Bardzo sprawne kierowanie ruchem odbywało się aż do parkingów. Szybko więc znaleźliśmy się wewnątrz terenu targowego, z imiennym identyfikatorem w klapie marynarki.

no images were found

Tematem przewodnim było przetwarzanie w chmurze, dla którego przede wszystkim odbyliśmy podróż z Polski. Od razu udaliśmy się w miejsce, gdzie przez cały dzień odbywały się seminaria poświęcone tej tematyce. W materiałach udostępnionych przez organizatora, widniały informacje, iż co drugi wykład będzie tłumaczony na angielski. Cóż materiały sobie, a życie sobie. Absolutne zero tłumaczenia na angielski, prezentacje po niemiecku, mowa niemiecka – z jednym wyjątkiem, gdzie prelegentem był Amerykanin. To jednak miał być dopiero początek szoku. Po czterech prelekcjach zrezygnowaliśmy z udziału w części seminaryjnej targów.

no images were found

Udaliśmy się na eksplorację terenów targowych. Odwiedziliśmy wiele stanowisk firm software’owych, hardware’owych, usługowych itd. i konkluzja była następująca: znikoma ilość materiałów w języku angielskim, znikoma ilość obsługujących stanowiska targowe posługująca się płynnie językiem angielskim. Chodziliśmy po targach dwa dni, rozmawialiśmy z wieloma ludźmi. W wielu miejscach kiedy pytaliśmy o materiały i informacje po angielsku w takich firmach jak APC, T Systems, Microsoft czy Google jedyną informacją było to, iż doślą nam materiały po angielsku na adres e-mail oraz odsyłali do stron internetowych. Wiele razy dało się odczuć, że dana firma jest na CeBIcie tylko dla klientów z Niemiec. I to tyle, jeśli chodzi o międzynarodowość targów.

no images were found

Organizatorzy targów w podsumowaniu napisali: “More than 4,200 companies from over 70 countries participated at CeBIT 2011, including many firms which returned after a break of several years, such as Oracle, HP, Xerox, Canon, Epson and Siemens Enterprise Communications.” Cóż to jednak za powrót wielkich firm, jak HP pojawiło się kątem wśród innych cloudowych operatorów, a Canon postawił dosłownie 3 drukarki, obiektywy w pancernej gablocie i nie dysponował w ogóle angielskojęzycznymi materiałami. Kiedy zapytaliśmy przedstawicieli Google, co też takiego ciekawego oferują w pakiecie Google Enterprise nie uzyskaliśmy żadnych informacji! Więcej dowiecie się czytając stronę poświęconą projektowi, niż udało nam się wyciągnąć od osób obsługujących stanowisko targowe Google.

no images were found

Podsumowując tegoroczny CeBIT był zupełnie nastawiony na odbiorcę z kraju Goethego. Jedynie liczne firmy ze strefy Shenzhen oferowały swoje produkty nie tylko na rynek niemiecki. Wielcy gracze na rynku usług IT, zaznaczyli jedynie swoją obecność i to w większości przypadków tylko w języku niemieckim. Forma targów miała bardzo daleko od międzynarodowej imprezy, większość stoisk okraszona była niemieckimi hasłami reklamowymi z materiałami po niemiecku, bez żadnego zaplecza na ewentualność klienta z innego kraju niż Niemcy. CeBIT przestaje być targami międzynarodowymi, co zauważają wystawcy ograniczając swój udział w targach do minimum.

Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii CeBIT 2011.

One thought on “CeBIT 2011: Deutschland, Deutschland über alles”

  1. tak to już jest z tymi niemcami:) co niemieckie najlepsze… a co nie niemieckie… niech chociaż będzie tylko po niemiecku:D deutschland deutschland ueber alles:)

    Fajna galeria, super artykuł.
    Pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.